Ogłoszenie


#1 2012-10-29 16:38:55

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Prestiż

Prestiż (2006)

http://static.polter.pl/sub/_bg11678.jpg

Widziałam go trzy razy, obejrzę czwarty. Jakże mi się ten film podoba!
Cóż, za pierwszym podejściem - nie wiem czy to z uwagi na stan mojej (nie)świadomości czy zmęczenia, czy po prostu jestem rozgarnięta jak kupa liści - za pierwszym podejściem nie zrozumiałam przesłania tego filmu. Nie doznałam olśnienia, nie przeżyłam katharsis. Wiedziałam, że czegoś nie dostrzegłam, że coś mi umknęło - nie wiedziałam co. Tym wnikliwiej oglądałam go po raz drugi - a trzeba Wam wiedzieć, że jest to film pełen niuansów, szczegółów, skrytek i zapadni... Ach! Im więcej chciałam ich wychwycić, tym bardziej byłam rozkojarzona. Po tych trzech seansach zdaje mi się, że przejrzałam na oczy. Czwarrty mnie w tym upewni lub po raz kolejny zmieni punkt widzenia na diametralnie różny. Taki to film!
I TESLA! Ach... Postać Nikola Tesli (wynalazca, osobistość wielce kontrowersyjna), to jak został wpleciony w fabułę, ta rola Davida Bowie! Niech to krótkie i pełne och-achów zdanie służy za przekaz tego jak jestem pełna podziwu i wdzięczności dla twórców za kawałek dobrze spędzonego przed monitorem (niestety) czasu. Serdecznie polecam!

Ostatnio edytowany przez Auri (2012-10-29 16:40:04)


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 

#2 2012-11-30 20:04:05

Gedeon

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-30
Posty: 52
Punktów :   

Re: Prestiż

Film mi się podobał, choć nie powalił. To znaczy pierwsza część nie powaliła, pod koniec na wierzch wychodzą pewne genialne pomysły i zwroty akcji.

Offline

 

#3 2012-11-30 23:46:49

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Re: Prestiż

Określenie genialny jednakowoż zdradza pewne wrażenie. ;>


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 

#4 2012-12-01 00:04:30

Gedeon

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-30
Posty: 52
Punktów :   

Re: Prestiż

No bo pomysły same w sobie były genialne. Ale były też rzeczy, które mnie wkurzały, np.

SPOILER


to, że dwaj panowie kontynuowali swoją mistyfikację pomimo spustoszenia, jakie wprowadzała ona w rodzinie jednego z nich. Wiem, że to pewnie miało pokazać oddanie sztuce nade wszystko, czy może pochłaniającą żądzę rywalizacji... Ale mimo wszystko skutecznie to pozbawiło mojej sympatii dwóch wspominanych bohaterów.

Offline

 

#5 2012-12-03 03:01:38

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Re: Prestiż

A więc dla Ciebie dobry film i dobra sylwetka bohatera to takie, które Tobie subiektywnie odpowiadają tudzież - idąc krok dalej - są dla Ciebie wzorcem postępowania?


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 

#6 2012-12-03 12:27:11

Gedeon

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-30
Posty: 52
Punktów :   

Re: Prestiż

Hmmm. Na pewno nie jest tak, że pozytywnie przeze mnie oceniany bohater gwarantuje, że film będzie dobry. Nigdzie tak nie pisałem.
Poza tym, nigdzie nie pisałem, że "Prestiż" to zły film, bo bohaterowie nie budzą mojej sympatii. Napisałem, że mi się podobał, choć nie powalił. Podobał, bo jak wspomniałem, doceniam znakomite skonstruowanie intrygi, koncepcje itd. A nie powalił, bo jednak nie jestem w stanie w pełni się wczuć w losy bohaterów, których nie lubię, którzy mnie irytują (przy czym "bohater, którego nie lubię" nie zawsze musi oznaczać "bohatera, z którego postępowaniem się nie zgadzam" - akurat w tym przypadku tak. Nie lubię, jak z winy bohatera obrywają kompletnie niewinne "postronne" postaci, jak np. tutaj żona). No i jak wspomniałem, pierwsza część trochę mniej mi się podobała, była dla mnie nieco... rozwlekła? Owszem, możesz twierdzić, że to przejaw subiektywizmu, ale czyż możliwa jest ocena jakiegokolwiek dzieła pozbawiona choć odrobiny subiektywizmu?

Ostatnio edytowany przez Gedeon (2012-12-03 12:28:50)

Offline

 

#7 2012-12-03 22:31:56

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Re: Prestiż

Gedeon napisał:

Hmmm. Na pewno nie jest tak, że pozytywnie przeze mnie oceniany bohater gwarantuje, że film będzie dobry. Nigdzie tak nie pisałem.

Nigdzie nie napisałam, że tak napisałeś.

Gedeon napisał:

Poza tym, nigdzie nie pisałem, że "Prestiż" to zły film, bo bohaterowie nie budzą mojej sympatii.

Jak wyżej.

Gedeon napisał:

A nie powalił, bo jednak nie jestem w stanie w pełni się wczuć w losy bohaterów, których nie lubię, którzy mnie irytują (przy czym "bohater, którego nie lubię" nie zawsze musi oznaczać "bohatera, z którego postępowaniem się nie zgadzam" - akurat w tym przypadku tak.

I o to właśnie pytałam: czy dobrym filmem w Twojej opinii jest taki, w którym występują bohaterowie, których motywacje w pełni pojmujesz, w których losy możesz się wczuć?
A nuta zarzutu w mym głosie stąd, że zwyczajnie nie ma filmów przeznaczonych tylko dla jednego modelu odbiorcy - tak sądzę. A przynajmniej dobrych filmów.

Gedeon napisał:

Nie lubię, jak z winy bohatera obrywają kompletnie niewinne "postronne" postaci, jak np. tutaj żona)

Ja również nie pochwalam takiego zachowania jednakże film opowiada pewną historię. Gdyby każdy z jego wątków kończyłby się happyendem skrócilibyśmy go o trzy czwarte fabuły.
I nie o ilość mi tu chodzi ale o przesłanie. Przecież nikt nie namawia nas do brania wzorca z bohaterów - wprost przeciwnie, w tym wypadku odczytałam to jako przestrogę przed podobnym zachowaniem, przyjmowaniem podobnych wartości. A co za tym idzie - postać jest zrealizowana wspaniale: jest kontrowersyjna, skomplikowana i służy wyższemu celowi - przesłaniu historii. Dlatego uznaję ją za dobrą. Dobrze zrealizowani bohaterowie tworzą dobre filmy. Ot co.

Gedeon napisał:

Owszem, możesz twierdzić, że to przejaw subiektywizmu, ale czyż możliwa jest ocena jakiegokolwiek dzieła pozbawiona choć odrobiny subiektywizmu?

Ocena to subiektywna opinia kogoś o czymś. Jej główną składową jest subiektywizm.


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 

#8 2012-12-04 12:29:40

Gedeon

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-30
Posty: 52
Punktów :   

Re: Prestiż

A nuta zarzutu w mym głosie stąd, że zwyczajnie nie ma filmów przeznaczonych tylko dla jednego modelu odbiorcy - tak sądzę. A przynajmniej dobrych filmów.

A skoro już ustaliliśmy, że nie mówię, że "Prestiż" nie jest dobrym filmem, to chyba zarzut został odparty

I nie o ilość mi tu chodzi ale o przesłanie. Przecież nikt nie namawia nas do brania wzorca z bohaterów - wprost przeciwnie, w tym wypadku odczytałam to jako przestrogę przed podobnym zachowaniem, przyjmowaniem podobnych wartości. A co za tym idzie - postać jest zrealizowana wspaniale: jest kontrowersyjna, skomplikowana i służy wyższemu celowi - przesłaniu historii. Dlatego uznaję ją za dobrą. Dobrze zrealizowani bohaterowie tworzą dobre filmy. Ot co.

No wszystko to fajne, ale Twoja racjonalna argumentacja nie zmieni tego, że jednak czułem pewien dyskomfort, który nie pozwala mi uznać tego filmu za ulubiony, czy stojący na podium ulubionych (drugi to wspomniane odczucie "rozwlekłości" - jednak jestem dosyć prostackim stworzeniem i lubię trochę więcej akcji). Jak sama zauważyłaś, ocena to w znacznej (czy jak napisałaś - głównej) mierze kwestia subiektywizmu.

Ocena to subiektywna opinia kogoś o czymś. Jej główną składową jest subiektywizm.

Hmm, nie zawsze. Jeśli ktoś pisze, że np. książka jest słaba, bo autor nie potrafi sklecić dwóch poprawnych zdań w ojczystym języku pod rząd, to jest to ocena w znacznej mierze zobiektywizowana.
Zresztą np. kiedy doceniam - co przyznaję - kunsztowną konstrukcję głównej "intrygi" tego filmu, to też jest ocena znacząco zobiektywizowana. Nawet gdybym subiektywnie uznał, że te wątki mnie nie ciekawią, to musiałbym obiektywnie przyznać, że ich stworzenie wymagało ze strony twórców dużej dozy inteligencji, wyobraźni itd.

Zresztą, jest całkiem sporo rzeczy, które lubię i które mi się podobają, jednocześnie dostrzegając, że obiektywnie są one pozbawione większej wartości.

Ostatnio edytowany przez Gedeon (2012-12-04 12:31:50)

Offline

 

#9 2012-12-04 21:24:03

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Re: Prestiż

Czyli film jest zajebisty ale nie jest Twoim ulubionym?


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 

#10 2012-12-04 22:21:07

Gedeon

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-30
Posty: 52
Punktów :   

Re: Prestiż

Powiedzmy tak - pod względem konstrukcji i pomysłów oceniam co najmniej na 5 w szkolnej skali. Pod względem przyjemności, jaką mi osobiście przyniósł, na 4 do 4+

Ostatnio edytowany przez Gedeon (2012-12-04 22:24:36)

Offline

 

#11 2012-12-05 21:35:50

 Auri

Użytkownik

9041714
Skąd: Dziki Zachód
Zarejestrowany: 2012-10-24
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Re: Prestiż

Czyli zajebisty.

PS. Żywię głębokie nadzieje, że nie poczułeś się napadany. Jeśli jednak, wiedz, że to wynik kuszenia, które mi zafundowałeś anonsując swoją osobę jako chętnego uczestnika dyskusji i postać dość konfliktową.

TESTED


Nie po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak wiele problemów nastręcza życie wojowniczki. Na przykład to, że mężczyźni nie traktowali jej poważnie, dopóki ich nie zabiła, ale wtedy to już naprawdę nie miało znaczenia. (...)
Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.


Terry Pratchett - Blask fantastyczny

http://www.kf2.pl/images/banners/userbar2.png

Offline

 
Ikony

Nowe posty

Brak nowych postów
Tematy przyklejone
Tematy zamknięte

Rangi
Administratorzy
Moderatorzy
Zasłużeni
Użytkownicy

______________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________


______________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________ _______________________________________ ========================================================================

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi